Ukrayna’da, 7, 1 GW yeni yeşil enerji kapasitesi inşa etmeyi planlıyorlar

Ekonomi

Bu konuda Ukrayna Enerji Bakanlığı tarafından Facebook ağındaki kendi sayfasında bilgilendiriliyor.

“Savaş sonrası Ukrayna’ya Güç Yenileyebilir” tartışması dün Brüksel’de çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Etkinliğe ayrıca Avrupa Enerji Komiseri Kadri Simson, Enerji Topluluğu Sekreterliği Müdür Yardımcısı Dirk Bushle, uluslararası ve Ukraynalı endüstri uzmanları da katıldı.

Herman Galushchenko, yeşil dönüşümün Ukrayna’nın savaş sonrası restorasyonunun merkezinde olacağını vurguladı. Ukrayna’nın enerji sektörünün karbondan arındırılmasının, özellikle güvenli ve karbon nötr nükleer enerjinin geliştirilmesi yoluyla yapılması planlanmaktadır. Ayrıca kömürle çalışan enerji santrallerinin aşamalı olarak terk edilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi, depolama kapasitesinin dağıtımı da öngörülüyor.

“Amacımız, yeşil enerjiyi, özellikle yeşil ihaleleri teşvik etmek için pazar modellerine geçerek 7,1 GW yeni yenilenebilir enerji kapasitesi inşa etmektir. Ayrıca ilk aşamada 750 MW depolama kapasitesi kurmayı planlıyoruz. Bu, enerji sisteminin istikrarını artıracaktır “dedi Herman Galushchenko.

Yeşil dönüşüme önemli bir katkı, hidrojen enerjisinin gelişimini sağlayabilir. Bakan, “Avrupa Komisyonu’nun başlangıç göstergemiz olarak belirlediği Ukrayna’dan AB’ye hidrojen ihracatının 10 Gw’sini düşünüyoruz” dedi.

“Avrupa Birliği’ne katılma adayı statüsünü kazandıktan sonra, diğer AB devletleriyle aynı anda Avrupa Yeşil Anlaşmasının hedeflerine ulaşmayı düşünmeliyiz. Herman Galushchenko, politikalarımızı Avrupa yasalarına, AB üyeliği konusundaki gelecekteki yükümlülüklerimize ve Avrupalı ortaklarımızla tam koordinasyon içinde tam saygı ile geliştireceğiz “dedi.

Related Posts