Sakin olun, rahatlayın ve bu kış kuşları beslemenin ve izlemenin tadını çıkarın

Haberler Michigan

Bazen pencereden dışarı bakarsınız ve besleyicide bir sürü kuş vardır. Belirli göç dönemlerinde o kadar çok kuş geliyor olabilir ki, kuş besleme bütçenizi ihlal edip edeceğinizi merak edersiniz. Sonra baktığın günler oluyor ve kuş yok. Tekrar kontrol et. Hala kuş yok. Tamam, internette yavaş bir gün, bu yüzden pencereden dışarı bakmaya devam ediyorsun ve belki bir nohut görüyorsun ama hepsi bu. Başka bir şey yok, nada. Sonra paranoya sıçrar … Bu mu, bu felaket bir değişiklik mi oldu ve tüm nohutlar öldü mü?

Hayır.

Beni yanlış anlamıyorum, çayırlar, bobolinkler, cerulean warblers ve nighthawks gibi böcekçilleri etkileyen felaket şeyler oluyor. Bununla birlikte, kuş besleme aktivitesi vurulabilir veya kaçırılabilir. Bazen geçicidir, bazen bir veya iki hafta sürer, ancak nadiren genel endişe için bir nedendir.

Bazen bahçenizde bir raptor ortaya çıkıyor. Bu etki geçicidir. Evet, şahin bahçenize yuva yapıyor olsa bile, bu geçicidir. Bahçenizde bir raptor olup olmadığını söylemenin iyi bir yolu besleyicilere bakmaktır. Besleyiciye tünemiş ve hareket etmeyen bir nohut veya aşağılık ağaçkakan görüyor musunuz? Bu, bir şahinin bölgede olduğunun bir işaretidir ve bakışlarının yönünü izlerseniz, genellikle onu da bulabilirsiniz.

Bir kuşu tamamen hareketsiz görmüyorsanız, nohut gibi o zaman başınızı dışarı sok ve dinleyin. Sincapların havladığını duyuyor musun? Kuşlardan tedirgin çip notları duyuyor musun? Bu bir yırtıcının yakın olduğuna dair bir işaret ve senin göreemeyeceğin şeyleri görebiliyorlar.

Yakınlarda bir raptor varsa, genellikle besleyici aktivitesini beş dakikadan yarım saate kadar etkiler. Şahinler yuva yapsa bile, kuşlar besleyicinize gelecektir. Cooper’ın şahinlerini bir beslenme istasyonunun yakınında yuva yaptırdım ve hatta birinin kanada kazlarıyla uçup uçtuğu gün bile, şahinler bir dalın tam başına tünmediğinde kuş hala besleyiciye geldi.

Bazen sadece mevsim hareketidir. İlkbahar ve sonbahar göçüne aşinayız, ancak bazı türler kışın daha da hareket ediyor. Saka kuşları çok göçebedir ve sürü yiyecek bulabilecekleri bir yere taşınacaktır. Bazı haftalar besleyiciniz olacak, diğer haftalar 32 kilometre doğuda bir beslenme istasyonu olacak. Kişisel değil, sadece yemekle ilgili. Kuşlar sadece kuş besleyicinizden daha fazlasına güveniyor, ayrıca birkaç ağaç tohumu yiyorlar. Doğal gıdalar yok oldukça, diğer alanlara geçecektir.

Kar örtüsü ve hava durumu cepheleri de fark yaratır. Kuşların yerdeki tohumlara erişimi varsa ve kar örtüsü yoksa, bunu kolayca yerler. Kar yağar yağmaz, besleyicilere daha fazla sayıda geri dönecekler.

Yani normalde olduğu kadar çok kuşunuz yoksa, endişelenmeyin. Tohum bütçenizdeki molanın tadını çıkarın. Grackles ve kızıl kanatlı karatavuklar önümüzdeki bir buçuk ay içinde çok erken dönecek ve ayçiçeği tohumlarınızı yemek için çalışmaya başlayacaklar.

 

Bir cevap yazın

Related Posts