Rölokasyon: işleri koruyacağız, aileleri sağlayacağız, devlet bütçesini dolduracağız

Ekonomi

Ukrayna’daki savaşın devam etmesi nedeniyle, Rusya’nın işgalinden etkilenen bölgelerden gelen işletmelerin, her türlü mülkün yerli işletmelerinin endüstriyel kapasitesini korumak amacıyla Ukrayna’nın daha güvenli topraklarına yeniden yerleştirilmesi devam ediyor. Bunu Ekonomi Bakanlığı basın servisinden bildirdi.

Bu ayın başlarında, yeniden yerleştirme programına katılan 606 işletme taşınmayı tamamladı ve bunlardan 390’ı Ukrayna’nın batı bölgelerindeki yeni mekanlarda çalışmaya devam etti. En önemlisi Kiev ve Kiev bölgesinden (187), Kharkiv’den (137), Donetsk’ten (35), Luhansk’tan (17) bölgelerden.

Ulaşımın farklı aşamalarında 87 işletme daha vardı ve daha önce güzergahlarda bulunan veya gerekli belgeleri hazırlayan 150’den fazla işletme bugün görünüşe göre taşınmış, yerleşmiş ve başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Genel olarak, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan bilgilere göre, dijital platformda iş taşımak için 1612 başvuru kaydedilmiştir.

“Ukrzaliznytsya”, “Ukrposhta” ya da işletmelerin kendi kaynakları tarafından taşınarak ve ardından harcanan fonların tazmin edilmesiyle ücretsiz olarak taşınan işletmelerin ekipmanlarının nakliyesini hatırlayın.

Yeniden yerleşim için en popüler alanlar Transcarpathian, Lviv, Chernivtsi bölgeleridir. Buna ek olarak, kapasiteyi taşımak için işletmeler Ternopil, Ivano-Frankivsk, Vinnitsa ve diğer bazı alanları tercih ediyor.

Vinnitsa’da zaten 30 işletme var ve 38 Fop da aktif savaş alanlarından koptu. Faaliyet gösterdikleri ana alanlar enerji, gıda endüstrisi ve bt’dir. Ayrıca yakında, işçilerin bağımsız olarak şekerlemeler, süt peynirleri ve dondurmalar yapacakları Vinnitsa merkezinde yeni bir kafenin açılması planlanmaktadır. Bunun üzerine belediye başkan yardımcısı Andrey Ocheretsky bunu bildirdi.

“Herkesi mümkün olduğunda faaliyetlerine devam etmelerini ve vergi ödemeye devam etmelerini teşvik ediyorum. Vinnitsa Kent Konseyi gelecekte küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışmalarını basitleştirmek için mekanizmalar geliştirecek “dedi.

Bu arada Rivne bölgesinin işletmeleri Mayıs ayında ihracatı 52 milyon dolara çıkardı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, geçen yıl Mayıs ayında bu rakam 33,4 milyon dolardı.

Rivne Bölgesel Askeri İdaresi’ne bildirildiği üzere, yerel mallar çoğunlukla yurt dışına satılmaktadır. Bunlar mobilya, cam şişeler ve kavanozlar, ayçiçeği tohumları, mısır, ayçiçeği yağı, ağaç işleme ürünleridir.

Yılın ilk dört ayının rakamlarına göre ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre% 33,4 olarak gerçekleşti. Ayrıca, malların ihracatı ithalat hacminin iki katıdır.

“Böyle bir sonuç için girişimcilere teşekkür ederim, çünkü bugün bu gerçek bir başarıdır. Aynı zamanda Rivne OVASI ihracatı artırmak için çalışmaya devam ediyor, Rivne Ovası başkanı Vitaly Koval yorumladı. – Rivne bölgesinin ihracat potansiyelinin bir kataloğunu hazırlıyoruz ve işe katılmaya davet ediyoruz. Yerel bir üreticiyi geliştirmemiz ve “Rovenske’yi Satın Al” girişimini teşvik etmemiz bizim için önemlidir.

Ancak Zaporozhye işletmelerinde üretim sürecini azaltma tehdidi var. Bu öncelikle lojistik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sonuçta, ürünleri AB’ye göndermek zordur.

“Zaporozhstal” fabrikasının genel müdürü Alexander Mironenko bunu bildirdi.

“Lojistik ile ilgili sorunlar çözülmedi. Ürünlerimizi AB’deki müşterilere göndermede büyük sıkıntılarımız var. Savaştan önceki tüm rotalarımız limanlardan geçiyordu, ancak henüz ulaşılamadılar. Şimdi Batı Ukrayna’daki sınır geçişlerinde önemli miktarda stokumuz var, “dedi Mironenko.

Related Posts