İnşaat başlamaya hazır, ancak tartışmalı FishPass projesi için sadece bir başlangıç

Haberler Michigan

TRAVERSE CITY, Mich. — Traverse City’deki Union Street Barajı’nın yerini alması planlanan seçici iki yönlü balık ayıklama sistemi FishPass’ın inşaatı Ocak ayı ortasında başlayabilir.

Bu, Büyük Göller Balıkçılık Komisyonu proje lideri Dan Zielinski’nin 2016’dan beri üzerinde çalıştığını ve yıllar öncesine dayandığını söylediği bir fikir için büyük bir adım.

Traverse City Record-Eagle’a verdiği demeçte “Nihayet yeni yılın başında küreklerin gerçekten toprağa gireceği noktaya gelmek oldukça anıtsal bir başarıdır.” dedi.

24 Ekim temel atma töreni, 2020’de proje için sadece bir kilometre taşıydı. ABD Ordusu Mühendisler Kolordusu haftalar önce Spence Brothers’ın daha önce bildirildiği gibi projeyi inşa etmek için 19,3 milyon dolarlık teklifini seçmişti.

Ve Aralık ayında eyalet DNR Doğal Kaynaklar Güven Fonu, sınırdaki park alanında yeni olanaklar inşa etmek için 300.000 dolarlık bir hibe önerdi. Proje için temmuz ayında araştırma için açıklanan 1,83 milyon dolarlık federal hibe de dahil olmak üzere diğer fonlar yıl içinde yerine düştü.

Projeyle ilgili tartışmalar devam ederken, bazıları Union Street Dam Park’ın tasarımının görünümüne ve değiştirilmesine itiraz ederken, diğerleri Boardman Nehri’nin vahşi dere alabalığı balıkçılığının geleceği hakkında endişeli.

İnşaat planları Ocak ayı başlarında şehir, GLFC, ABD Ordusu Mühendisler Kolordusu ve proje ortağı Grand Traverse Band of Ottawa ve Chippewa Indians ile yapılacak toplantıda tamamlanacak. Şimdilik ilk adım, mevcut barajdan geçen bir şehir suyu şebekesinin yerini değiştirmek.

Zielinski, daha sonra inşaat ekiplerinin nehrin yarısını duvarla yıkarak dişli diş şeklinde bir baraj olan labirent weir’i ve ardından doğa benzeri bir kanal inşa edeceklerini söyledi. Bu yeni kanal su taşırken nehrin diğer yarısı balık ayıklama ekipmanına ev sahipliği yapacak 120 metrelik kanalı inşa etmek için tıkandı.

Zielinski, Spence Brothers’ın mevcut barajın dayanabilmesini sağlamak için bağımsız bir mühendis tarafından doğrulanan Boardman Nehri’nin bazı kısımlarını engelleme planlarını takip etmek zorunda kalacaklarını söyledi – müteahhitler genellikle kendi susuzlaştırma sürecini seçiyorlar.

Zielinski, inşaatın 2022 yılı sonunda sona ermesi gerektiğini söyledi.

Zielinski, daha sonra akıntıya karşı seçici bir şekilde yukarı yönelen balıkları sıralamak için özerk bir yol bulmak için 10 yıllık bir arayışa başladığını söyledi. Bu süre içinde sıralama ekipmanından geçenlere daha fazla izin verilmeyecek, bazı kontrollü sürümlerden tasarruf edin.

DNR’ nin Ottawa Büyük Traverse Bandosu ve Chippewa Yerlileri ile istişare ederek, Michigan Eyalet Üniversitesi’ nin yardımıyla hangi türün nihayetinde geçebileceğine karar vermek için çalıştığını söyledi.

Bu karar ve buna yol açan süreç, bazı olta balıkçılarını endişelendiriyor.

Tom White bir Brook Alabalık Koalisyonu yönetim kurulu üyesidir ve kar amacı gütmeyen kuruluşun FishPass’a karşı olmadığını, ancak Pasifik somonunu veya steelhead’i görmek istemediğini söyledi – göçmen gökkuşağı alabalığı olarak adlandırılır – yukarı doğru izin verilir

“Boardman, eyaletteki en iyi vahşi dere alabalığı popülasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor ve dere alabalığı ve Pasifik salmonidleri birlikte iyi gitmiyor.” dedi.

O ve diğer koalisyon üyeleri ağırlığını koymasına karşın, DNR’nin hem daha fazla balıkçılık fırsatı yaratmak hem de devlet balık kuluçkahaneleri üzerindeki baskıyı almak için steelhead’e izin vermeye çoktan karar verdiğinden şüpheleniyorlar.

DNR Fisheries Lake Michigan Basin Koordinatörü Jay Wesley, Steelhead’in Boardman Nehri’ne girmesine izin vermenin Büyük Göller’e fayda sağlayacağını söyledi. Ayrıca, DNR Boardman’ın – Ottaway olarak da bilinir – bir “varış noktası” balıkçılığını istiyor.

Yetkili, çelikbaş gruplarını karar alma sürecine davet ettiğini kabul etmekle birlikte, herhangi bir karar alındığını reddetti. Alabalık olta balıkçısı gruplarına da ulaştı ve sürecin çalışması için birden fazla görüşe ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Sadece dere alabalıklarının odada olmasını istemezsiniz, ya da sadece çelik kafalı veya sadece somon balığı, hepsinin nehir seçeneklerini tartışmak için odada olmaları gerekir.” dedi.

Wesley, Steelhead ve dere alabalıklarının Jordan gibi Michigan nehirlerinde bir arada olduğunu söyledi. Steelhead dere alabalığı sayılarını kesiyor, ancak genç çelik kafalı kalan balıklar daha büyük – tüm olta balıkçılarının kabul etmediğini kabul etti.

Kabilenin nehir ekolojisti ve restorasyon bölümü lideri Brett Fessell, Ottawa Büyük Traverse Bandosu ve Chippewa kabile konseyinin sadece Büyük Göller’e özgü balıkların nehri yukarı çıkarmak istediğini söyledi. 1835 Antlaşması ve bunu uygulayan Büyük Göller ve İç Rıza kararnameleri kabileye kararda bir rol verir.

Yerli türleri, nehrin yerleşik kahverengi alabalığı – 1800’lerin sonunda Michigan’a getirilen bir tür – kalmak için orada olduğunu kabul etmesine rağmen, büyük göllerde evrimleşmiş balıklar olarak tanımladı.

Fessell, Steelhead’in geçmesine izin vermenin birçok sosyal ve çevresel sorunu gündeme getireceğini söyledi. Kararın, devletin nihai seçimini etkilemekten korktuğu için para ve güce değil, ekolojik olarak nehir için en iyi olana dayanarak yapılmasını istiyor.

 

Bir cevap yazın

Related Posts