Çevreci grup, vaşağın hapsedimi nedeniyle Minnesota DNR’ye dava açtı

Haberler Minnesota

MINNEAPOLIS — Ulusal bir çevre grubu Perşembe günü Minnesota DNR’ye karşı federal bir dava açtı ve ajansın nesli tükenmekte olan vaşağı tuzağa düşmekten korumak için yeterli çaba göstermediğini iddia etti.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, avcıların ve tuzakçıların federal olarak korunan Kanada vaşağı da yakalayan ve öldüren küçük oyun için tuzaklar ve tuzaklar kurmasına izin verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi kıdemli avukatı Collette Adkins, “DNR’nin tuzak programının vaşağı yakaladığını bilmesi gerçekten sinir bozucu, ancak bunu önlemek için gereken birkaç sağduyu adımını atmayı reddediyor,” dedi.

Merkez, 2006 yılında aynı sorun yüzünden DNR’ye dava açtı. Star Tribune gazetesinin haberine göre, bu davadaki hakim, vaşağın tuzaklara hapsolmasını zorlaştıracak birkaç kural değişikliği yapmak için DNR’ye ihtiyaç gösterdi.

Kanada vaşağı, ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’ne göre, 50 ila 200 hayvan arasında bir nüfusa sahip Minnesota’da inanılmaz derecede nadir hale geldi.

Vaşak kuzey Minnesota’ya özgüdür ve 2000 yılından beri nesli tükenmekte olan tür korumaları verilmiştir. Merkeze göre, 2008 yılından bu yana Minnesota’da en az 16 vaşak mahsur kaldı. Bunlardan en az altısı öldü.

 

Bir cevap yazın

Related Posts